High tech w biznesie

Znane firmy high tech

High Tech to termin pochodzący z języka angielskiego i oznaczający zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz odkrycia naukowe, które znajdują zastosowanie w praktyce. Są one wykorzystywane między innymi astronautyce, biotechnologii, informatyce, lotnictwie, medycynie, robotyce, telekomunikacji i wielu innych.

Wysokie technologie znajdują swoje zastosowanie również w wielu dziedzinach biznesu, na polskim rynku działa wiele firmy z branży high tech, które odnoszą olbrzymie sukcesy na międzynarodowym rynku.

Przykładem może być tutaj firma Psiloc, która stworzyła aplikację turystyczną World Traveler, z której korzysta na świecie 9,5 miliona klientów. Partnerem strategicznym polskiej firmy jest Nokia.

Innym przykładem jest bytomska firma Digital Core Design, która zajmuje się produkcją wysokiej klasy procesorów, a jej odbiorcami są takie firmy jak Intel, Siemens, General Electric, Philips, Toyota. Procesory produkowane w Bytomiu wykorzystywane są w systemach nawigacji GPS, w sprzętach AGD i RTV, czy do sterowania bezzałogowymi samolotami.

Inwestowanie w High Tech wiąże się z podjęciem ogromnego ryzyka, jednak są na świecie znane przykłady firm, które właśnie dzięki inwestycjom w wysokie technologie stały się gigantami na światowym rynku. Przykładem start upu w dziedzinie High Tech jest między innymi znana wyszukiwarka internetowa – Google, która powstała dzięki temu, że Larry Page i Sergey Brin przekonali właściciela Sun Microsystems do zainwestowania ich pomysł 100 000 dolarów. Dziś już wszyscy wiemy, że były to bardzo dobrze zainwestowane środki.

Szybki rozwój high tech oraz niewątpliwe zyski jakie można osiągnąć z inwestycji w tego typu przedsięwzięcia sprawiają, że powstają również fundusze, które z ramienia inwestorów inwestują środki finansowe w rozwijające się firmy z tej branży. Takie inwestycje są co prawda obarczone pewnym ryzykiem zważywszy, że rozwój technologiczny jest tak szybki iż warunki zmieniają się tutaj niemal z dnia na dzień. To co dziś jest uznawane za doskonały pomysł i rewolucyjną technologię, jutro może okazać się przeżytkiem bowiem postanie jeszcze lepsze rozwiązanie. Mimo to inwestycje na rynku nowych technologii cieszą się ogromną popularnością, bowiem odpowiednio zainwestowane środki potrafią przynieść wręcz niewyobrażalne zyski.